Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 05.08.2019 r.

Prezes Koła Grodzkiego kol. Genowefa Franczak otworzyła spotkanie, serdecznie witając   zaproszonego gościa Pana Mateusza Skarbka, jak również uczestników spotkania.

Program rozwoju i strategii Gdańska na lata 2018- 2023" – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska - Mateusz Skarbek, z zawodu radca prawny, należący do Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Komisji Zrównoważonego Rozwoju przedstawił nam program rewitalizacji miasta Gdańska. Program dotyczy czterech obszarów: Biskupia Górka-Stary Chełm, Dolne Miasto-Plac Wałowy, Stare Przedmieście, Nowy Port - Twierdza Wisłoujście oraz dzielnica Orunia. Korzystając z dotychczasowych doświadczeń procesów rewitalizacji w Gdańsku przyjęto zakres działań, które pozwolą na znaczącą poprawę sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej w obszarach wyznaczonych do rewitalizacji : m.in.- ” program chodnikowy”, „jaśniejszy Gdańsk”, „bezpieczny mieszkaniec”, ”zerowy PIT dla młodych pracujących”. Po prelekcji uczestnicy spotkania zadawali pytania Gościowi. Pytania dotyczyły planowanych zmian w dzielnicach Gdańska - Chełm- selektywna zbiórka odpadów, Stogi - plan ulepszenia rozwoju, Brzeżno - etap prac względem Starego Domu Zdrojowego. Ogólne: planowanie przestrzenne ROD, elektryfikacja linii PKM. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy wizytówki Pana Wiceprzewodniczącego, z zapewnieniem możliwości konsultacji. Pan Mateusz w życiu prywatnym jest bardzo aktywnym sportowcem, nasza Kol. Ewa Banasiak zaprosiła Gościa do udziału w maratonach, gdzie członkowie naszego KG działają jako wolontariusze.

09 sierpnia – piątek: Kol. Sławomir Flis zaprosił osoby chętne na wycieczkę pieszą – wędrówkę "Czarnym Szlakiem Trójmiejskim wokół Jeziora Wysokiego w Osowie". Zbiórka godz.11.30 stacja PKP Gdańsk Osowa, Długość trasy ok. 8 km. Propozycja Kol. Bożeny Buczkowskiej, na zorganizowanie ogniska na terenie jej posiadłości.

12 sierpnia – poniedziałek: " MK Bowling". - Kol. Marianna Siarnowska zebrała opłaty  od osób biorących udział w Turnieju o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego”. W tym dniu o zwycięstwo będzie walczyć 14 osób.

15 sierpnia – czwartek: "Spływ kajakowy do Krępca" - Kol. Zbigniew Wójcicki zaprasza na spotkanie o godz. 10 na Żabim Kruku. Spływ wodami Motławy przez Gdańsk do Krępca, tradycyjnego miejsca piknikowego Gdańszczan. Czas wycieczki 6 godz. Koszt 40 zł. W tym roku współtowarzyszy wydarzeniu również grupa cyklistów prowadzona drogą lądową przez Kol. Andrzeja Kuligowskiego.

21 sierpnia – środa: wycieczka piesza " Zdobywamy Odznakę Miłośnika Gdańska" - Kol. Gienia Franczak zaproponowała przeniesienie terminu wycieczki, za zgodą uczestników spotkania, po sezonie turystycznym na miesiąc wrzesień br.

27 sierpnia – wtorek: wycieczka piesza "Żółtym Szlakiem Trójmiejskim" - Kol. Jan Lewicki proponuje do przejścia ok. 8-10 km. Dokładna trasa wycieczki zostanie wysłana mailowo do uczestników zebrania. Trasa przez Gołębiewo – miejsce tradycyjnych spotkań przy ognisku.

31 sierpnia/1 września - sobota-niedziela – wycieczka samochodowa/PKP - "KROJANTY" - Kol. Zbigniew Wójcicki poinformował o możliwościach dojazdu i zorganizowania ewentualnym noclegu.Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny z organizatorem.

Konkursy fotograficzne 2019 - Kol. Teresa Jurkiewicz poinformowała o rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego "KAMIENICZKI GDAŃSKIE" : Gratulacje dla zwycięzców, którzy zajęli I miejsce : Kol. Gienia Formela, II i III miejsce Kol. Ania Kuligowska,
I wyróżnienie : Kol Ania Kuligowska,
II wyróżnienie: Kol. Gienia Formela,
III wyróżnienie : Kol. Marek Izak.

Temat : "Fotoreportera przy tym nie było" został zakończony w lipcu , niestety nie było uczestników w tym projekcie. Poniższe tematy nadal aktualne:

- główny całoroczny: luty-październik temat -"Krajobrazy Pomorza"

- główny całoroczny: luty-październik temat -" Piękna nasza Polska cała"
- sierpień-październik - "Historyczne Bramy Gdańska"

Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych: sierpień 2019 - Kol. Alina Pela. Wydarzenia wysłane mailowo do uczestników KG w terminie wcześniejszym.

Sprawy różne:

- warsztaty fotograficzne - Kol. Genowefa Franczak poinformowała o możliwości pogłębienia wiedzy na temat robienia dobrych zdjęć. Uczestnikom spotkania została przekazana lista celem złożenia deklaracji uczestnictwa we wrześniowych warsztatach. Na warsztaty fotograficzne zgłosiło się 12 osób.

- Kol Genowefa Franczak przedstawiła projekt nawiązania współpracy  między Kołami Grodzkimi w Polsce. W chwili obecnej udało się odnaleźć za pomocą Internetu 12 Kół Grodzkich w całej Polsce, dalsze poszukiwania trwają. Proponowane I spotkanie robocze Kół Grodzkich podczas XX Ogólnopolskiego Zlotu Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK, który odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dn. 11-13 października 2019 r.

- Kol. Krzysztof Nadolski zaprosił na czwartkowe spotkania o godz. 12.30 przy stole tenisowym na Zaspie. Prosi o potwierdzenie telefoniczne udziału.

- Kol. Teresa Jurkiewicz zaprasza do przedstawiania multimedialnych, fotograficzno-slajdowych prezentacji Członków Koła z własnych wycieczek.

- Kol. Eugeniusz Koczara poinformował o dwóch wolnych miejscach na wycieczkę w Bieszczady.

- Kol. Teresa Jurkiewicz przedstawiła relację multimedialną z wycieczki do Petersburga. Prezentacja wspaniała .

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW SPOTKANIA 52 OSOBY.
OPRACOWAŁA : KOL. ALINA PELA