Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 01.07.2019 r.

Prezes Koła Grodzkiego Kol. Genowefa Franczak otworzyła spotkanie, serdecznie witając zaproszonego gościa Kol. Dariusza Wasilczuka, jak również uczestników spotkania.

1. Kol. Gienia Franczak poinformowała o projekcie Fundacji European Foresight Institute Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - o szczegółach i warunkach uczestnictwa. Zaprosiła osoby chętne /min 10 osób/ do złożenia deklaracji . Termin zajęć 1.09 – 15.12.2019 r.
Dowiedzieliśmy się o organizowanej przez PTTK w Gdańsku wycieczce kajakowej, „Opływ Motławy” w dniu 10 sierpnia 2019 r., orientacyjny koszt od osoby 40.00 zł. Akces zgłoszenia do dnia 10 lipca 2019r.
Podziękowania Kol. Gieni Franczak dla organizatorów i uczestników, wycieczek pieszych i rowerowych zorganizowanych w miesiącu czerwcu 2019 r.

2. Prelegent naszego spotkania Kol. Dariusz Wasilczuk Członek Pomorskiej Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK poprowadził wykład pt. " Jak oswoić swój aparat fotograficzny” wykład + warsztat. W erze wszechobecnych smartfonów, które charakteryzują się imponującymi parametrami posiadanych aparatów i ogromnymi możliwościami oprogramowania pojawia się pytanie : dlaczego warto jeszcze kupować tradycyjne aparaty fotograficzne ?. Na to pytanie, na zasadzie porównań – aparatów cyfrowych i smartfona udzielał informacji uczestnikom zebrania zaproszony Gość. Zapoznaliśmy się z rodzajami aparatów, z ich budową, omówione zostały poszczególne układy każdego aparatu : korpus z elektroniką, obiektyw, przysłona, migawka, element światłoczuły. Wiemy już że :„pstryk” i aparat fotograficzny za pomocą światła przetwarza widziany z określonego punktu, fragment otoczenia na jego płaski obraz. Wykorzystuje do tego wspomniane wyżej elementy. Dalsze wiadomości i warsztaty podczas następnej prelekcji. Termin do ustalenia.

3. 03 lipca – środa: wycieczka kajakowa "Śladami Remusa"- współorganizator spływu Kol. Zbigniew Wójcicki / nieobecny na zebraniu / w jego imieniu Kol. Teresa Jurkiewicz zaprasza osoby chętne do uczestnictwa i kontakt telefoniczny z Kolegą Zbyszkiem.

4.08 lipca – poniedziałek: "MK Bowling". - Kol. Marianna Siarnowska zebrała opłaty od osób biorących udział w Turnieju o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego”. Lista uczestników zajęć maleje. Aktualnie mamy tylko 9 osób chętnych.

5. 10. lipca – środa: Wycieczka Krajoznawcza: Od Złotej Karczmy do Oliwy - tzw."Szwedzką Groblą" jest to szeroki leśny dukt / długości ok. 5 km/ , którego historia sięga XVII w. Wycieczkę poprowadzi Kol. Sławomir Flis. Dodatkowe informacje w mailu.

6. 17 lipca – środa: wycieczka autokarowa "Kanał Elbląski"Kol. Henryk Gąsiorowski poinformował o zbyt małej liczbie osób chętnych na wycieczkę, wycieczka została przełożona na inny bardziej dogodny termin.

7. 23 lipca – wtorek: następny etap wycieczki pieszej „Żółtym szlakiem Trójmiejskim” poprowadzi Kol. Jan Lewicki. Miejsce zbiórki, godzina podane zostaną w osobnym komunikacie.

8. Kol. Teresa Jurkiewicz przypomniała o trwających nadalkonkursach fotograficznych 2019, zaprasza serdecznie do nadsyłania prac.
    - główny całoroczny: luty-październik temat -"Krajobrazy Pomorza"
    - główny całoroczny: luty-październik temat -" Piękna nasza Polska cała"
    - maj - lipiec: " Fotoreportera przy tym nie było"
    - sierpień - październik -" Historyczne Bramy Gdańska"

9. Wydarzenia kulturalne lipiec 2019 - Kol. Alina Pela. Kalejdoskop jest wysyłany mailowo do uczestników zebrania zawsze w terminie wcześniejszym. Dodatkowa informacja o projekcjach plenerowych. Wraz z początkiem lata, w Noc Św. Jana, 23 czerwca rusza trzecia edycja kina na dachu Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymiRooftop cinema, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

10. Kol. Krzysztof Nadolski zaprasza na spotkanie czwartkowe   przy stole tenisowym na Zaspie . Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny.

11. Relacja multimedialna pt : „Wyprawa na kraniec Europy” przedstawił Kol. Ryszard Preiss,

Wycieczka rowerowa. Miejsce: Portugalia /Porto/ czas : sierpień 2017, uczestnikami była również koleżanka i koledzy z naszego K.G. Dziękujemy za świetną relację z pobytu.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW SPOTKANIA : 38 0SÓB.
OPRACOWAŁA: KOL. ALINA PELA