05 Września

1).Zebranie rozpoczęła kol. prezes Koła Grodzkiego, Genowefa Franczak witając członków i sympatyków Koła. Następnie w skupieniu wysłuchaliśmy  wiersza K. I. Gałczyńskiego ”Pieśń o żołnierzach  z Westerplatte”
w wykonaniu  kol. Grażyny Brylskiej, kol.   Ewy  Banasiak i kol. Andrzeja Banasiaka. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć obrońców Westerplatte i Poczty Polskiej.

Kol. Lucyna Skwarcow zabrała głos oznajmiając, że zapewniła wszystkim uczestnikom wycieczki do Brukseli numerowane, dobre miejsca co przy tak długim przejeździe autokarem jest bardzo ważne bo znacznie podwyższa komfort jazdy.

2).Temat dzisiejszej prelekcji: " 01.09.1939r.- pierwszy dzień II wojny światowej"

Prezentacja i wykład  kol. Zbyszek Wójcicki.

Kol. Zbyszek Wójcicki rozpoczął wykład od naświetlenia sytuacji w Europie przed wybuchem II wojny światowej, następnie podzielił się refleksjami n/t wybuchu wojny i pierwszych starć na terenie Polski. W sposób  szczegółowy przedstawił  szarżę pod Krojantami. Jak wiemy kol. Zbyszek jest organizatorem corocznych wyjazdów do Krojant na rocznicę obchodów "Szarży pod Krojantami."  Tu  1.IX.1939r. 18 Pułk Ułanów Pomorskich , pod dowództwem płk
K. Mastalerza zaatakował i zatrzymał oddziały niemieckiej 20 dywizji piechoty zmotoryzowanej, idącej ku Brdzie w pościgu za oddziałami grupy operacyjnej „Czersk”.

Kol. Zbyszek podał trzy miejsca w Polsce, w których rozpoczęły się działania wojenne 01.09,w niewielkich odstępach czasu:

O422 -   wjazd pociągu pancernego na stację kolejową  Chojnice i dochodzi do walki Niemców z wojskiem polskim.
(Chojnice położone są 2 km od granicy niemieckiej).

O445 - Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę amunicyjną na Westerplatte a niemiecka piechota zaatakowała budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

O440 - doszło do zmasowanego nalotu bombowców niemieckich na Wieluń (miasto pozbawione znaczenia militarnego, w którym nie było wojska). Wynikiem tego nalotu było zniszczenie 70 -80 % miasta.

Kol. Gienia Franczak, prezes Koła Grodzkiego, podziękowała kol. Zbyszkowi Wójcickiemu za profesjonalnie przeprowadzony wykład z prezentacją.

3)   07.09.  Kol. Grażyna Musiał przełożyła  wycieczkę rowerową do Tczewa na późniejszy termin z powodu braku chętnych (nałożyły się terminy wycieczek).

4) 09.09. Ostatnie informacje n/t wycieczki „Kaszubskie zamki” przedstawiła kol. Majka Ścisk. Zaliczkę na odpłatność za wycieczkę zebrała Ala Sierant.

5)  10.09. Bieg na Westerplatte – wolontariat omówiła i chętnych do udziału zaprosiła kol. Ewa Banasiak.

6)  12-16.09. Bieszczady – kol. Manuela zebrał zaliczkę i podał ostatnie informacje przed wyjazdem.

7)  Wycieczkę autokarową:Gdańsk - Żukowo - Wieżyca - Szymbark.

Omówiła  kol. Gienia  Franczak, wyjazd w dniu 29.09.

8)   04.08. Półwysep Helski  - krótka relacja kol. Majki Ścisk.

9)   Wycieczka piesza: niebieski szlak  – kol.  Janek Lewicki  zdał relację  z 2 etapu

i zaprosił  na 3 etap  i ognisko w Otominie w dniu 01.10 (ognisko o godz.14 –tej)

10) Kol. Janek Lewicki zdał relację z kręgli.

11)11.08. Spacer Nordic Walking po Wyspie Sobieszewskiej oraz zwiedzanie zbiornika

"Kazimierz"  zrelacjonowała kol. Ewa Banasiak

12) Wycieczkę do Nowego Portu omówiła kol. Ewa Banasiak.

13)  24.08. Spacer po Parku w Oliwie  - organizator, kol. Gienia Franczak z uwagi na obszerny program w dniu dzisiejszym, omówi na następnym zebraniu.

14) Kol. Gienia Franczak podała informacje n/t konkursu fotograficznego ”Wizerunki lwów na gdańskich zabytkach”, termin nadsyłania prac 18.09.2016 – 14.11.2016

Na tym zebranie zakończono. Udział wzięło 43  członków i sympatyków KG.

Zdjęcie wykonał kol.  Lucjan Parfianowicz
Relację opracowała kol. Maria Ścisk