Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

04 Lipca

Zebranie rozpoczęła  prezes Koła Grodzkiego, kol. Genowefa Franczak witając członków i sympatyków Koła oraz  znanego gdańskiego przyrodnika, badacza flory i  fauny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, pana Marcina Wilgę. Pan Marcin Wilga, pseudonim "Borsuk", pracował na Wydziale Mechanicznym PG. Jednocześnie zdobywał wiedzę przyrodniczą i jest obecnie jednym z najbardziej kompetentnych polskich mykologów. Jest świetnym znawcą grzybów, posiada również szeroką wiedzę o owadach i innych organizmach żywych. Aktywnie dzieli się nią z innymi: publikuje w licznych czasopismach, wygłasza wykłady i prelekcje, prowadzi wycieczki terenowe.
W Kole Grodzkim wygłosił prelekcję n/t: "Walory przyrodnicze i turystyczne TPK w tym  fauna i flora terenu." Lasy Oliwskie stanowią południową część TPK  utworzonego w 1979r. Charakterystyczną ich cechą  jest bardzo zróżnicowana fauna, występuje  w nich 805 gatunków grzybów np. rzadka muchówka. 140 gatunków grzybów jest z czerwonej listy tzn. zagrożonych wymarciem. Pan  Marcin Wilga opowiedział historię tworzenia się  terenu TPK, który ukształtował  cofający się, skandynawski lodowiec. W okolicach Oliwy nie ma wzgórz morenowych tylko  garby i grzbiety,  które rozdzielają płaskodenne doliny. Doliny powstały podczas ustępowania zlodowacenia czwartorzędowego. Są to doliny nietypowe, z płaskim dnem i o bardzo stromych zboczach. Podobne są jeszcze tylko w dwóch miejscach na świecie: w Niemczech i na Alasce. W Lasach Oliwskich  występują ciekawe głazy np. Kamienna Twarz, Sawinia Pływająca, Podejźrzon  Księżycowy, którego liście zmieniają położenie w zależności od faz Księżyca. Następnie prelegent omówił Porosty, Pajęczaki, Owady, Płazy, Ptaki, Ssaki. Prelekcję wzbogacił własnymi  zdjęciami i  legendami a także ciekawostkami z życia omawianych organizmów żywych. W Lasach Oliwskich występują różne typy siedlisk:  nachylone, osłonecznione zbocza dolin oraz ciemne i wilgotne parowy. Dlatego osiedlają się tu różne organizmy i ciepłolubne, i takie, które  wolą mrok i cień np. Podrzeń Żebrowiec  czyli Paproć Górska. Można tu też spotkać  gatunki, których istnienia  nikt by się tu nie spodziewał-  górskie rośliny, grzyby, owady.  W Dolinie Samborowo występują  dęby pomnikowe.  Prelekcji towarzyszyła prezentacja autorskich zdjęć grzybów, o bardzo ciekawych kształtach i barwach oraz nazwach często  nadawanych przez ich badacza, pana Wilgę. Pan Marcin Wilga posiada szeroką wiedzę o różnych organizmach żywych i ciekawie opowiada o ich ukrytym życiu. Z pewnością wystarczy tej wiedzy na wiele wykładów. Pani Prezes podziękowała badaczowi za profesjonalnie przeprowadzoną prelekcję.

Przystąpiliśmy do realizowania kolejnych punktów programu.
2) Wycieczka "Kaszuby Północne" odbyła się  18.06.2016,organizator - kol. Manuela wręczył uczestnikom certyfikaty z pobytu w Jastrzębiej Górze ze zdjęciem pomnika, w najbardziej na północ wysuniętym punkcie Polski, (już nie Przylądek Rozewie) i swoim zwyczajem na tablicy przedstawił rozliczenie finansowe wycieczki.
3) Bieszczady – kol. Manuela omówił wycieczkę w Bieszczady.
4) Spacer po Parku w Oliwie –  15.07.2016 -  kol. Genowefa Franczak   zaprosiła wszystkich członków i sympatyków na wspólny spacer.
5) Konkurs Fotograficzny" Wizerunki lwów na gdańskich zabytkach"  – kol. Gienia Franczak zapoznała obecnych na sali z tematem i  projektem regulaminu  konkursu. Konkurs rozpocznie się 15.08.2016r. i będzie trwał do 15.11.2016r.
Na kolejnym spotkaniu miesięcznym członków i sympatyków koła  podane zostaną warunki uczestnictwa oraz zasady techniczne i organizacyjne  dot: przygotowania i składania prac.
6) Kol. Jan Lewicki przedstawił aktualne wyniki turnieju w kręgle  i zaprosił na kolejne spotkanie w dniu 11.07. obowiązkowo w  koszulkach  klubowych.
7)  Niebieski szlak 11.06.2016 – kol.  Janek Lewicki zdał relację z wędrówki i zaprosił na kolejny etap szlaku  06.08 trasa:  Pachołek – Matemblewo.
8)  Kamienna Grobla – "Bastiony na Dolnym Mieście" – 25.06.2016r. Kol. Andrzej  Banasiak zdał relację z wycieczki, której był organizatorem a  przewodnikiem po terenie-prezes Stowarzyszenia OpowiadaczyHistorii DolnegoMiasta w Gdańsku, pan Jacek Górski.
9) Park Krajobrazowy "Mierzeja Wiślana – Rezerwat Kormoranów" 30.06.2016. Wycieczkę zorganizowała kol. Ania  Stefanowicz, relację zdała kol. Ewa Banasiak. Omówiła też wolontariat na Baltic Sail oraz imprezy, w których uczestniczyła na XX Zlocie Żaglowców.
10) Opera Leśna 08.07.2016 "Baron Cygański" – bilety zostały  rozdane zainteresowanym.
11) Wycieczka rowerowa 23.07.2016. Pępowo Kartuskie – Otomin – Gdańsk; kol. Andrzej  Kuligowski – organizator wycieczki przejechał całą trasę, podzielił się uwagami i  zaprosił na wycieczkę.
12)Wycieczka na Półwysep Helski  4.08.2016. - kol. M Ścisk omówiła wyjazd na półwysep pociągiem.
13)Sprawy różne
W zebraniu wzięło udział   39  osób.
Opracowanie:  kol. Majka Ścisk
{phocagallery view=category|categoryid=177|limitstart=0|limitcount=0}