06 Czerwca

Sprawozdanie z zebrania członków Koła Grodzkiego Gdańskiego Oddziału PTTK  im. dr Jerzego Szukalskiego – 06.06.2016r.

Zebranie rozpoczęła kol. prezes KG Genowefa Franczak witając członków i sympatyków Koła oraz przedstawiając  radnego Rady Miasta Gdańska , p. Adama Nierodę.

1) Spotkanie z radnym Rady Miasta Gdańska Adamem Nieroda.
Pan Adam Nieroda  jest radnym kadencji 2014 – 2018,jest członkiem Komisji Rewizyjnej oraz  Komisji Zrównoważonego Rozwoju. Biuro radnego znajduje się przy  ul. Żabi Kruk.
Komisja Zrównoważonego Rozwoju zajmuje się inicjowaniem i monitorowaniem procesów rewitalizacji. Podejmuje inicjatywy  mające na celu kształtowanie zrównoważonej struktury przestrzeni publicznych miasta, opiniuje politykę  w zakresie mobilności i transportu zrównoważonego, kreuje i kontroluje realizację polityki estetyzacji miasta. Podejmuje także inicjatywy mające na celu poprawę jakości przestrzeni publicznych miasta i przeciwdziałaniu jej degradacji.
W 2012r powstała Komisja Rewitalizacji. W zeszłym roku Sejm przyjął Ustawę Rewitalizacyjną. Żeby  teren został objęty rewitalizacją  musi być zdegradowany i muszą występować na nim negatywne zjawiska społeczne.
W Gdańsku, po konsultacjach społecznych, zostały wydzielone cztery tereny, na których będzie prowadzona rewitalizacja: Stare Przedmieście i  Plac Wałowy, Dolne Miasto, Orunia i  Stare Szkoty, Nowy Port. Priorytetem jest odbudowa Bramy Nizinnej i bezkolizyjny przejazd na Oruni.
W 2015r Sejm przyjął Ustawę Krajobrazową n/t nielegalnej reklamy, która nas otacza.
Kwestie dotyczące estetyzacji zostały  przeniesione do Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej, powołano ogrodnika miejskiego. Gdańsk jest miastem wykorzystanych szans.
Dyskusja n/t pytań z sali dot.  zabudowy przez deweloperów parku im. Jana Pawła II  na Zaspie i problemów zaniedbanych  dzielnic : Stogów ,Oruni, Dolnego Miasta. Komisja Zrównoważonego  Rozwoju przystępuje obecnie do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji.
Kol. prezes, Genowefa Franczak podziękowała radnemu za spotkanie i wyraziła nadzieję na następne.
2) Wycieczka Kaszuby Północne 18.06.2016 – ostatnie informacje dot: organizacji wycieczki  przedstawił  kol. Manuela
3) Bieszczady – kol. Manuela  zachęcił do zapisywania się na wycieczkę ponieważ są jeszcze wolne miejsca.
4) Udział Koła Grodzkiego w 2 Maratonie PZU w dniu 15.05.2016  -  kol. Ewa Banasiak zdała relację z udziału  27 członków KG w wolontariacie i rozdała certyfikaty. Odczytała także  list pochwalny za dobrze zorganizowany punkt gastronomiczny.
5) Spacer po Parku w Oliwie – kol. Genowefa Franczak   poinformowała o pracach budowlanych  prowadzonych  obecnie w parku , w związku z czym wycieczka odbędzie się po zakończeniu tych prac.
6) Konkurs Fotograficzny – kol. Gienia Franczak zaproponowała, że na spotkaniu z p. Maciejem Kosycarzem zostaną uzgodnione warunki konkursu.
7)  Kręgle - kol. Janek Lewicki zdał relację z ostatnich  rozgrywek w kręgle i zaprosił na turniej 13.06 w koszulkach  klubowych  oraz na wycieczkę niebieskim szlakiem w dniu 11.06.
8)  Kamienna Grobla – Bastiony na Dolnym Mieście – Andrzej Banasiak zaprosił na wycieczkę, która będzie trwała ok.3-3,5 godziny. Zbiórka  25.06.2016 o godz.12 –tej  na Placu Wałowym.
9) Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana – Rezerwat Kormoranów 30.06.2016 kol. Ania Stefanowicz poinformowała, że zbiórka uczestników jest na dworcu PKS, na stanowisku odjazdu autobusu 870,o godz. 8 –ej.
10) Wdzydzki Park Krajobrazowy 7.07.2016  kol. Ania Stefanowicz poinformowała zgromadzonych, że  wycieczka nie odbędzie się.
Na tym zebranie zakończono.  Udział wzięło 45.członków i sympatyków Koła Grodzkiego.
Relację opracowała kol. Maria Ścisk.
Zdjęcia kol. Lucjan Sław Parfianowicz

{phocagallery view=category|categoryid=172|limitstart=0|limitcount=0}