04 Kwietnia

Zebranie rozpoczęła prezes Koła Grodzkiego kol. Gienia Franczak.

1. Kol.Ewa Banasiak poinformowała o chorobie księdza infułata Stanisława Bogdanowicza, która uniemożliwiła księdzu przybycie na spotkanie. W krótkim wykładzie przedstawiła zebranym sylwetkę księdza, byłego wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ksiądz infułat jest autorem 53 książek i ponad 320 artykułów dot. historiii architektury gdańskich kościołów. Jest autorem wstępu do książki „Katedry Polskie’. Pod pseudonimem Stan Bogdan pisze bajki dla dzieci, m.in.” O małym Kostku  i herbie Ferberów”,”Baśnie gdańskie” Ksiądz infułat został odznaczony medalem św. Wojciecha za dokonania związane z popularyzacją dziejów Gdańska, w szczególności gdańskiego Kościoła i działań podejmowanych w celu odzyskania i ocalenia gdańskich zabytków. W 2004r otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska a  rok później został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta.

2. Kol.Gienia Franczak, Prezes KG  przybliżyła sylwetkę niedawno zmarłego księdza Jana Kaczkowskiego w krótkim wykładzie. Ks. Jan Kaczkowski był organizatorem i  dyrektorem Puckiego Hospicjum p.w. św. Ojca Pio, które założył w 2009r. Wcześniej,w 2005r założył Hospicjum Domowe. W 2007r uzyskał doktorat nauk teologicznych. Temat pracy doktorskiej: ”Godność     człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym”. Ukończył również studia podyplomowe z bioetyki. Jest autorem książki „Grunt pod nogami”. Na podstawie rozmów z nim powstały książki,” Szału nie ma, jest rak’, ”Życie na pełnej petardzie”. Minutą ciszy uczciliśmy Jego pamięć.

3. Kol. Ewa Banasiak zaprosiła w dniu 15.05.2016r. na drugi maraton PZU i  omówiła  ofertę Regionalnego Centrum Wolontariatu. 4.Kol. Gienek  Koczara podał ostatnie informacje n/t  wycieczki do Pragi, która odbędzie się w dniach 04.05 -07.05.16

5. Kol.Gienia Franczak zaprosiła w dniu 22.04.2016r.( piątek) na zwiedzanie z przewodnikiem p. Filipem Popkiem Centrum Hewelianum i spacer po Górze Gradowej (czas trwania wycieczki ok. 2 -2,5 godz.)

6. Kol.Gienia Franczak omówiła wycieczkę do Gdyni, która odbędzie się w dniu 30.04.16r (sobota). W programie jest zwiedzanie  "Gdyńskiej Szkoły Filmowej","Daru Pomorza" i "Muzeum Emigracji. Do Muzeum Emigracji przejazd autobusem linii 133 lub 137. Zbiórka o 1030 w Gdyni, powrót przewidziany ok.1500

7. Kol.Andrzej Kuligowski – administrator strony internetowej KG, przedstawił nowości,  które wprowadził na stronie internetowej Koła i podał informacje o Targach Turystycznych.

8. Kol.Grażyna Skowrońska poinformowała o zakupie koszulek z logo KG

9. Kol.Danuta Wójcik przypomniała o składkach członkowskich i klubowych.

10. Kol.Gienia Franczak omówiła wydarzenia kulturalne w mieście w kwietniu 2016 zachęcając do brania w nich udziału ze szczególnym uwzględnieniem wykładów w siedzibie PTTK.

11. Kol.Jan Lewicki podał aktualne informacje n/t kręgli.

Na tym zebranie zakończono. Udział wzięło 38 członków i sympatyków Koła Grodzkiego.

Relację przygotowała kol. Majka Ścisk
Zdjęcia kol. Lucjan Sław Parfianowicz