01 Lutego

Program spotkania:

1) Spotkanie z wieloletnim Dyrektorem MHMG Panem Adamem Koperkiewiczem.
Spotkanie przygotowała kol. Ewa Banasiak.
Kol. Andrzej Banasiak przybliżył postać pana Dyrektora przedstawiając Jego zasługi dla rozwoju muzealnictwa w Gdańsku i nie tylko ponieważ p. Dyrektor Adam Koperkiewicz oprócz nagród z   dziedziny  kultury w Gdańsku i Polsce otrzymał m.in. prestiżowy Francuski Narodowy Order Zasługi.

Oddziały MHMG:
- Ratusz Głównego Miasta
- Dwór Artusa
- Dom Uphagena
- Muzeum Bursztynu
-Muzeum Zegarów Wieżowych
-Muzeum Poczty Polskiej
-Twierdza Wisłoujście
-Wartownia nr. 1 na Westerplatte

Ponadto MHMG jest administratorem:
-Bramy Wyżynnej
-24 m zabytkowych średniowiecznych murów obronnych na Głównym Mieście
-Baszty na Zamurzu

Historię poszczególnych oddziałów MHMG pan Dyrektor opowiedział w bardzo ciekawy sposób prezentując zdjęcia poszczególnych Oddziałów.

MHMG przedstawia dzieje miasta Gdańska rozpoczynając od Dworu Artusa – Agory, miejsca zebrań, na których podejmowano, ważne dla życia publicznego decyzje. Obiekty Muzeum są nierozerwalnie związane ze sobą. Jak podkreślił pan Dyrektor ludziom potrzebne są refleksje nad wiedzą a nie tylko sama wiedza i tym kierował się tworząc kolejne oddziały MHMG.

Największym napędem rozwoju miasta były fortyfikacje bo one chroniły przed zniszczeniem budowle wewnątrz.

Zespół Katowni i Wieży Więziennej można nazwać Barbakanem, tyle, że zbudowanym na planie prostokąta.

Twierdza Wisłoujście miała dawniej olbrzymie znaczenie obronne ponieważ 75% eksportu Rzeczpospolitej przechodziło przez Gdańsk.

Muzeum Zegarów Wieżowych - Gdańsk słynie z zegarów wieżowych. Hevelius 2011 to najdokładniejszy mechaniczny zegar świata.

Zegar pulsarowy (zlicza impulsy fal radiowych emitowanych przez pulsary) powstał z inicjatywy MHMG i zainstalowany został w kościele pw. św. Katarzyny.

W Ratuszu Głównego Miasta:
-Wielka Sala Rady zwana Salą Czerwoną
-Wielki Krzysztof – pod oryginalną, średniowieczną posadzką znaleziono najstarsze fragmenty z XVI w.
-Sala Edukacyjna
-Dziedziniec wewnętrzny – przeszklone zadaszenie

W Dworze Artusa (Dwór Króla Artusa):
-Fasada Północna
-Wielka Hala
-Panienka z okienka
-Sień gdańska
-Nowy Dom Ławy
-Sala Rycerska

Dom Uphagena jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIIIw.  to siedziba Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce.

Muzeum Bursztynu w Katowni i Wieży Więziennej

Baszta na Zamurzu z I połowy XIVw.

Wykład był bardzo ciekawy i absolutnie nie wyczerpał tematu. Kol. Prezes Koła Grodzkiego  Gienia Franczak podziękowała panu Adamowi Koperkiewiczowi za merytoryczny wykład i ciekawą narrację.

2) Przedstawienie "Planu Imprez 2016" kol. Gienia Franczak
3) Przedstawienie Planu spotkań miesięcznych". kol. Gienia Franczak.
4) Gimnastyka dla seniorów - kol. Lila Czatrowska.
5) Wycieczka do Pragi - kol. Gienek Koczara.
6) 10.02.2016r. zaproszenie na spotkanie z europosłem Jarosławem Wałęsą
    (spotkanie przygotowała  kol. Ewa Banasiak.)
7) Prezentacja zdjęć z Balu Grodzkiego: kol. Danusia Wójcik i kol. Piotr Skowroński..
8)  Przypomnienie o składkach członkowskich (25 zł ulgowa) i klubowe (15 zł)  - kol. Danusia Wójcik.
9) Koszulki dla członków i sympatyków Koła ciąg dalszy.
10) Kręgle – kol. Jan Lewicki zaprosił na kręgle w drugi poniedziałek miesiąca.
11) Sprawy kulturalne w mieście - kol. Gienia Franczak.
Na tym zebranie zakończono.
Obecnych na zebraniu było 46 osób w tym 1 sympatyk
Opracowała kol. Majka Ścisk