Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

Wrzesień 2015

SPRAWOZDANIE  Z ZEBRANIA KOŁA  GRODZKIEGO W DNIU  07.09.2015r

1.Położenie geograficzne Rosji - prezentacja Pani Antoniny Iwaszkiewicz,  pracownika Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Wykład rozpoczął się od pokazu zdjęć. Zobaczyliśmy m.in. : Cerkiew Wasyla Błogosławionego, herb Federacji Rosyjskiej, Sobór Zaśnięcia NMP, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela i wiele innych pięknych zabytków  z Moskwy.

Federacja Rosyjska jest największym państwem świata o powierzchni 17 098 tys. km. kw, z czego ¼ przypada na część europejską. Liczba jej  ludności wynosi ok. 146 mln z tego 115 mln zamieszkuje część europejską.

W skład Federacji Rosyjskiej wchodzą 22 republiki, 9 krain, 46 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 4 okręgi autonomiczne i dwa wydzielone miasta : Moskwa i Sankt Petersburg.

Moskwa założona została w XII w i obecnie liczy ok. 9 mln mieszkańców choć mówi się też o liczbie 14 mln. Petersburg – dawna stolica założona przez cara Piotra w 1703r. ma ok. 5 mln mieszkańców.

W Rosji 12 miast liczy ponad milion mieszkańców. Jest też  wiele miast liczących od 1 do 1,5 mln mieszkańców, np.Nowosybirsk, Jekaterrinburg,Samara,Kujbyszew, Nowogród, Omsk,Czelabińsk, Perm, Rostów nad Donem, Wołgograd.

Federacja graniczy z 18 państwami, istnieje w niej 9 stref czasowych. Większą część kraju zajmują równiny, poprzecinane setkami  rzek. Największa rzeka Lena o dł. 4400km leży w azjatyckiej części Rosji. Rzeka Wołga o dł. 3531km- najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej. Na Syberii Ob o dł. ok 4000km, Jenisej, ,Angara, Lena, Amur.

W Rosji znajdują się dwa największe jeziora europejskie: Ładoga i Onega (najgłębsze 1642m) a w części azjatyckiej Bajkał o powierzchni 31,5 tys. km kw.

Do najwyższych  łańcuchów górskich zalicza się Kaukaz, rozciągający się między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Najwyższy  szczyt to Elbrus – wys. 5642m oraz góry Ural – ich wysokość nie przekracza 1900 m .n .p m.

W Federacji Rosyjskiej występują również ogromne obszary, które są bardzo słabo zaludnione, są też miejsca całkowicie niezamieszkałe o surowym klimacie: tajga (Syberia, Sachalin, Kamczatka) i tundra (obszary leżące za kręgiem polarnym). Tajgę w większości porastają lasy iglaste i liściaste, w których zamieszkują niedźwiedzie brunatne, rysie, jelenie i łosie. W tundrze rosną głównie mchy i porosty, karłowate brzozy i wierzby. Żyją lisy polarne, wilki i renifery. Przez cały rok występuje wieczna zmarzlina.

W Rosji występują złoża prawie wszystkich najważniejszych surowców mineralnych: złoża gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla brunatnego, rudy żelaza i metali kolorowych, zasoby złota i diamentów. Na bagnach syberyjskich zbudowano nowoczesne fabryki. 30% całego eksportu Rosji korzysta z Kolei Transsyberyjskiej.Kolej jest całkowicie zelektryfikowana.

Federacja Rosyjska to z założenia państwo świeckie ale mieszkają w niej wyznawcy następujących religii:chrześcijaństwa,prawosławia,katolicyzmu,protestantyzmu,islamu,buddyzmu.

Wykład wzbogacony był zdjęciami z różnych stron Federacji Rosyjskiej, zarówno wielkich miast jak i wielkich przestrzeni.

Kol. Gienia Franczak podziękowała p. Antoninie Iwaszkiewicz za interesujący wykład. Następnie przystąpiliśmy  do realizacji naszego programu spotkania.

2.Omówienie wycieczek zaplanowanych do realizacji w  bieżącym miesiącu i na początku miesiąca października.
- kol. Janek Lewicki zaprosił na wędrówkę żółtym szlakiem w sobotę 12.09 –V etap Osowa - Kacze Buki,
- kol. Manuela przekazał ostatnie informacje n/t wycieczki „Bieszczady i Ziemia Krośnieńska”,
- kol. Manuela omówił szczegółowo wycieczkę do Sztumu, która jest zaplanowana na 03.10.br,
- kol. Andrzej Banasiak zaprosił 26.09, w sobotę na spacer po niedawno rewitalizowanym Dolnym Mieście,
- kol. Gienia Franczak przedstawiła plan wycieczki Kościerzyna - Lubiana - Garczyn, która odbędzie się
  w dniu 30.09 (środa),
- kol. Gienia Franczak zaprosiła w październiku na wycieczkę rowerową „Szlakiem nowych ścieżek rowerowych”,
- kol. Gienia Franczak zachęcała do ćwiczeń gimnastycznych na Zaspie –„Gimnastyka –Twoje zdrowie”.
3. Sprawy różne i dyskusja.
Uczestniczka wczorajszej wycieczki do Krojant kol. Ewa Banasiak zdała szczegółową relację i podziękowała organizatorowi kol. Zbyszkowi Wójcickiemu. Na tym zebranie zakończono.
Obecnych na zebraniu było 34 osoby + 1 sympatyk.

Opracowała . kol. Majka  Ścisk
{phocagallery view=category|categoryid=123|limitstart=0|limitcount=0}