Kwiecień 2015

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA KOŁA GRODZKIEGO – 13.04.2015r

1.Wykład Pana Dawida Jastrzębskiego ze Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku - informacje o sposobie korzystania z Gdańskich  Funduszy Senioralnych.
Wolontariat m. Gdańsk zaprosił członków Koła Grodzkiego do udziału w przedsięwzięciu PZU Gdańsk Maraton, który odbędzie się 17.05.br. Organizatorem imprezy jest MOSiR. Start i meta maratonu znajdują się przy hali targowej Amber Expo, ul. Żaglowa 11. Trasa maratonu wynosi 42,195 km i  przebiegać będzie przez charakterystyczne miejsca dla Gdańska:
Stare Miasto z ul. Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, bieg przez środek ESC, PGE Arena, Park Nadmorski im. Reagana.
Na trasie, co 5 km będą ustawione punkty odżywcze, w których biegacze będą mogli uzupełnić płyny i kalorie. Zadaniem wolontariuszy będzie przygotowanie tych punktów.
Pan Dawid Jastrzębski zaproponował  członkom  Koła Grodzkiego aby  dołączyli do wolontariatu i przedstawił  nam następującą ofertę :
- szkolenie wstępne,
- woda i poczęstunek podczas trwania wolontariatu,
- ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
- identyfikator zwalniający z opłat za przejazd komunikacją ZTM, ZKM na terenie Gdańska w dniu 17.05.br,
- pisemne potwierdzenie odbycia wolontariatu.
Każdy wolontariusz będzie mógł wziąć udział w treningu z celebrytą sportowym.
Do pomocy zgłosiło się 30 osób, które obstawią punkt nr 2 w Gdańsku przy ul. Kotwiczników. Zadaniem wolontariuszy będzie napełnianie  kubków wodą w ilości  1/3 kubka i sprawne podawanie ich biegaczom. Kubki należy trzymać dwoma palcami (wskazujący i kciuk).  Praca będzie wykonywana w rękawiczkach.
30 - osobowa grupa zostanie podzielona na dwie części: 15 osób będzie napełniać kubki a  na- stępne 15  osób podawać je biegaczom. Sposób wykonania pracy został przedstawiony przez  Pana Dawida na prezentacji. Każda grupa chętnych 30 osób otrzyma kwotę 500 zł na dofinansowanie dowolnej inicjatywy. Każdy wolontariusz dostanie bon na danie z makaronem. Bony wydawane będą przy Amber Export. Zbiórka wolontariuszy zaplanowana jest na  godz.8 00 ponieważ na godz. 900 punkt odżywczy musi być przygotowany do wydawania wody. O godz. 9 40 w punkcie nr 2 przebiegnie ostatni biegacz. Gdańskie Centrum Wolontariatu zaprasza do udziału w wielu innych imprezach, między innymi w czerwcu odbędzie się piknik wolontariuszy na murawie Lechii z udziałem Pana Jarosława Bieniuka i Pani Iwony Guzowskiej.
Tematem drugiej części wykładu był Gdański Fundusz Senioralny. Gdański Fundusz Senioralny został utworzony dla osób w wieku 60+, które mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas. Cele szczególne Gdańskiego Funduszu Senioralnego to:
- zwiększenie liczby inicjatyw i różnorodności ofert kierowanych do seniorów,
- podniesienie kompetencji i umiejętności w przeprowadzaniu własnych projektów,
- wzbogacenie oferty działań lokalnych,
-  przygotowanie dokumentów konkursowych.
Celem GFS jest dofinansowanie inicjatyw oraz wydarzeń zaproponowanych przez seniorów 60+ ­­­w wysokości do 500zł na grupę. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest grupa licząca minimum 5 osób jednak łatwiej otrzymać dofinansowanie gdy w dany projekt bądź inicjatywę zaangażuje się większa liczba osób. Przyjmowane są wnioski z terenu m. Gdańska. Wypełniony wniosek wraz z opisem inicjatywy  należy złożyć w siedzibie Gdańskiego Funduszu Senioralnego w terminie od 30.04 do 06.05.br. Wyniki i kwalifikacje inicjatyw  ogłoszone zostaną 16.05.br.Przyznanie dotacji odbędzie się w drodze konkursu. Planowane działanie musi odbyć się między 16.05.br a 14.08.br (I edycja).

Prezes Koła Grodzkiego kol. Gienia Franczak podziękowała wykładowcy za wyczerpujący wykład po czym przeszliśmy do realizowania punktu 2
2. Sprawy organizacyjne związane z Planem Wycieczek i Imprez 2015
- Andrzej Kuligowski i Eugeniusz Koczara omówili szczegóły spotkania dot:   organizowanego  w dniu 25.04.2015r.  ogniska   w Gołębiewie,
- Gienia Franczak i Andrzej Kuligowski  zaprosili członków i sympatyków naszego koła na wycieczkę rowerową do Krępca w   dniu 09.05.2015,
-  Ewa Banasiak podała ostatnie informacje na temat wycieczki Kanał Augustowski 27.04 – 29.04.2015
-  Eugeniusz Koczara omówił sprawy związane z wycieczką Gdańsk –Wrocław –Drezno, którą organizuje w dniach 18.06-20.06.2015,
- Andrzej Kuligowski przedstawił plan wycieczki do Torunia, która odbędzie się w dniu 11.07.2015,
- Kol. Manuela zbierał zaliczki na wycieczkę Bieszczady i Ziemia Krośnieńska, którą organizuje w dniach 14.09 -18.09.2015

Na tym zebranie zakończono.

Opracowała kol. Majka Ścisk