Styczeń 2015 r.

Pierwsze spotkanie w 2015 r., prezes Koła kol. Gienia Franczak po przywitaniu członków oraz złożeniu noworocznych życzeń, zapoznała obecnych z ciekawą historią szopki betlejemskiej, za twórcę której uważa się św. Franciszka z Asyżu, który w roku 1223 w pustelni, przedstawił inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc  narodzin Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ten zyskał na popularności w całej Europie, jednak najbardziej rozpowszechnił się we Włoszech. Do Polski tradycja wystawiania szopek dotarła ok.XIII w. Za najstarszą figurę obrazującą postać małego Jezusa Chrystusa uważa się figurę z 1370 r., znajdującą się w kościele św. Andrzeja w Krakowie. Za jedną z najpiękniejszych polskich szopek bożonarodzeniowych, uznana została szopka w kościele o.o. kapucynów  w Warszawie, której powstanie datuje się na 1948 r. oraz ruchoma szopka w Wambierzycach na Dolnym Śląsku , wykonana w 1882r. z ponad 800 figurkami. Następnie kol. Danusia Wójcik, skarbnik Koła, przedstawiła zasady opłat członkowskich, ich wysokość i terminy wpłat. Kol.Ewa Banasiak – wiceprezes Koła, udzielała informacji o szczegółach autokarowej wycieczki po Kanale Augustowskim – m.in. o programie i przewidywanym koszcie. Została wprowadzona korekta  wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego - planowany dwudniowy pobyt został zmieniony na pobyt jednodniowy w dniu 13 czerwca br. Kol. Gienia Franczak zaproponowała ponownie wycieczkę pieszą żółtym szlakiem z Gdyni do Gdańska. Kol. Janek Lewiński obiecał, że na następne  spotkanie przyniesie książeczki OTP które chętni będą mogli nabyć w celu dokonywania wpisów. Kol. Zbyszek Wójcicki poinformował o prelekcji  na temat pomocy medycznej na marcowym spotkaniu.
Na spotkaniu było obecnych 45 osób
Opracowała: Kol. Alicja Sierant