Listopad 2014

Listopadowe spotkanie rozpoczął prezes Koła Andrzej Kuligowski od przywitania członków i sympatyków Koła.
1.Kol.Stanisław Sikora -prezes Zarządu Oddziału Gdańskiego PTTK  rozpoczął zebranie wykładem pt. „Menonici w Gdańsku i na Żuławach. W interesujący sposób omówił historię osadnictwa  które rozpoczęło się w drugiej  połowie lat 60-tych XVI wieku, o zasługach największego przywódcy religijnego menonitów  Menno Simonsie, który w  czasie swoich licznych podróży odwiedził Gdańsk, Janie Łaskim, który wskazał teren Polski jako miejsce do osiedlania się. Kilkuwiekowa  obecność menonitów odcisnęła ślad na tych ziemiach .Dzięki budowie  i eksploatacji systemów melioracyjnych,wnieśli znaczny wkład  w kształtowanie krajobrazu Żuław. Wykład był poparty prezentacją zdjęć ,rycin, obrazujących architekturę (domy podcieniowe), oraz zabytkowe obiekty jak wiatraki, cmentarz w Stogach Malborskich.
2.Kol.Parfianowicz wyjaśnił skąd pochodzi nazwa gdańskiej dzielnicy „starego” Chełmna Pohulanka.
3.Sekretarz Koła kol. Eugeniusz Koczara puścił obiegiem listę z prośbą o wpisywanie propozycji wycieczek w 2015.
4.Kol.Ewa Banasiak przypomniała o zwiedzaniu sopockiego cmentarza 7-go bm.
5.Wiceprezes Koła kol. Gienia Frańczak podziękowała kol. Grażynce Brylskiej za zaproszenie na poetycki wieczór na którym czytał wiersze własnego autorstwa.
6.Kol.Gienia Frańczak poinformowała o możliwości zwiedzania stadionu Ergo Arena 27 -go listopada.
7.Prezes Andrzej Kuligowski wręczył kol. Sławkowi Flisowi  odznakę turystyczną „Turysta – Senior w stopniu drugim.
8.Prezes Andrzej Kuligowski zaprosił wszystkich członków Koła na Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze które odbędzie się 1-go grudnia. Na zebraniu były obecne 43 osoby.
Opracowała kol.  Alicja Sierant