Sierpień 2013 r

Pomimo sezonu urlopowego i upalnego popołudnia, na sierpniowe spotkanie 5 sierpnia 2013 r. przybyło 48 członków Koła Grodzkiego. W zastępstwie nieobecnego prezesa Koła kol. Andrzeja Kuligowskiego zebranie otworzyła  wiceprezes Koła kol. Gienia Franczak. Po przywitaniu obecnych oddała głos kol. Bogdanowi Śnieżce, który zorganizował i był współprowadzącym, wspólnie z o. Marcinem przeorem kościoła pw. św. Mikołaja, zwiedzanie tej najstarszej świątyni w Gdańsku. Niestety z przyczyn technicznych nie udało się obejrzeć filmu prezentującego bogate wnętrze kościoła po którym oprowadzał i opowiadał przeor o. Marcin ale odbył się pokaz zdjęć. Kol. Śnieżko przypomniał w zarysie historię tej świątyni która rozpoczyna się w XII wieku.Pomimo że ta gotycka budowla jako jedyna nie uległa zniszczeniu w czasie ostatniej wojny, wyposażenie wymaga nieustannych zabiegów konserwatorskich- przykładem są odnowione figury Marii i św. Jana oraz ukrzyżowanego Chrystusa wyrzeźbione w XVII wieku, znajdujące się na belce tęczowej które wróciły na obecne miejsce po ponad 100 latach. Dzięki prezentacji  zdjęć z pracowni konserwatorskiej ,mogliśmy zobaczyć proces renowacji krzyża oraz wspomnianych wyżej figur jak również ich montaż. Kol. Bogdan Śnieżko wraz z małżonką są fundatorami wielu renowacji dokonanych w kościele św. Mikołaja takich jak: belka tęczowa, ołtarz. Następny czas został poświęcony sprawom organizacyjnym.
- kol.Ewa Banasiak podała nowy termin zwiedzania muzeum Poczty Polskiej, które nie odbyło się w planowanym wcześniej terminie z przyczyn od nas niezależnych. Nowy termin zwiedzania na które zaprasza, to 02 wrześia 2013 r.
- kol.Manuela przypomniał o zaplanowanym zwiedzaniu Muzeum Zegarów w dn.31.08.br. (sobota ). Zbiórka na Placu Heweliusza o godz.10.00. Z uwagi na konieczność zaliczkowych wpłat m.in. za hotel, kol.Manuela zwrócił się z prośbą o dokonywanie zaliczkowych wpłat na poczet opłat za wycieczkę do Gierłoży w dn.12-13.X.br.
- kol.Lucjan Parfianowicz podał aktualną listę uczestników wycieczki m.in.do Puław.
- kol. Zbigniew Wójcicki, jak corocznie, organizuje w dniu 15.08. kajakową wycieczkę. Koszt -35.00zł.
- kol.Ewa Banasiak zachęciła wszystkich członków do zdobycia odznaki „Turysta senior”.
- kol. Janek Lewicki poinformował o możliwości nabycia książeczki „Regulaminy. Książeczka Odznak Turystyki Pieszej”  w  cenie 3.00zł. Jest ona niezbędna do odnotowywania przebytych tras z określeniem  ich długości.
Na koniec spotkania sekretarz Koła kol. Gienek Koczara zaproponował składanie propozycji imprez na przyszły rok. Podziękował wszystkim obecnym za przybycie i zaprosił na kolejne spotkanie we wrześniu.
Oprac. A. Sierant