Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

08 Luty

Spotkanie II  - 2016

08 luty 2016r. grupa 22 członków i sympatyków gry w kręgle spotkała się po raz drugi w tym roku na spotkaniu turniejowym, który realizowany będzie co miesiąc. Podsumowanie cyklu nastąpi w listopadzie 2016r. Najlepszy zawodnik otrzyma puchar lub nagrodę Prezesa Koła Grodzkiego a pozostałe 4 osoby z największą ilością zdobytych punktów -  nagrody.

Kręgle jak juz pisałam wczesniej to zabawa dla wszystkich, nie wymaga specjalnych umiejętności i predyspozycji. Każdy z nas indywidualnie buduje sobie własną technikę. Piotrek, kolega pełniący funkcję sekretarza w Kole Grodzkim, skrupulatnie notuje i sumuje  wyniki uzyskiwane przez każdego gracza  indywidualnie.
Punkty spisuje z monitorów  komputerowych, ustawionych  wzdłuż  torów. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Jest sympatycznie. Muzyka wtóruje rywalizacji, klimat wśród całej grupy super zadawalający. Dzisiaj opowiemy sobie  o początkach tej fascynującej gry.

Kręgle uznane są za jedną z najstarszych gier ruchowych na świecie. Pierwsze wzmianki o kręglach datuje się na 50 rok p.n.e., Dowody na istnienie tej dyscypliny znaleziono w egipskich grobowcach. Kręgle i kule w nich mieszczone były z kamienia. Istnieje teoria, że początkowo rzucano  je w celach obronnych, a potem dopiero ustalono sobie cel, czyli kręgle. W IV wieku na terenach obecnych Niemiec kręgle stały się częścią ceremonii religijnych. Jednak w wielu państwach średniowiecznych tępiono je a nawet oficjalnie zakazywano grę. Władcom nie podobało się to, że gra odciąga ludzi od pracy oraz że rozwija się przy niej hazard.  Królowie angielscy Edward II i Ryszard II  z tego powodu wydali dekrety zakazujące grę w kręgle. W   końcu XVIII wieku  kręgle trafiły do Ameryki a w XIX wieku najlepsi gracze założyli Amerykański  Kongres Bowlingu i ustalili jasne zasady gry. Charakter sportowy kręglom nadano na przełomie XIX i XX wieku. W pewnym stopniu przyczyniła się do tego rywalizacja dwóch odmian: kręgli klasycznych oraz bowlingu. Ten ostatni wymyślili Amerykanie. Do Polski, tak jak do większości krajów europejskich, najwcześniej dotarła ta pierwsza forma. Ogólnokrajowy związek zarejestrowany został w 1924 roku.W obu formułach gry chodzi o to samo, czyli strącenie wszystkich kręgli. Główne różnice dotyczą: liczby kręgli, budowy torów, kul, kręgli oraz zasad liczenia punktów. Profesjonalnie obie odmiany uprawia ponad 10 milionów zawodników i zawodniczek na świecie, natomiast ilość amatorów przekracza 100 milionów. Przez długi czas kręgle były ustawiane ręcznie, przez chłopców zwanych "pin - boys". Zapalony gracz w kręgle Fred Schmidt w 1936 roku w swoim garażu zbudował pierwszy automat do ustawiania kręgli. To był początek automatycznych kręgielni. W 1951 roku ruszyła produkcja automatów w firmie American Machine and Foundry Company, według ulepszonego projektu Freda Szmidta.
Teraz, gdy gramy w kręgle, skomplikowane maszyny ustawiają nam kręgle, podają kule, liczą punkty i dbają o tory.

To tyle na dzisiejszą relację. Przed nami 10 kolejnych spotkań, w których zamieszczać będziemy krótkie informacje dot: tej gry. Kolejny temat: " Różnice  pomiędzy kręglami klasycznymi a bowlingem".
Do kolejnego spotkania w marcu.

Relacje przygotowała kol. Gienia Franczak

{phocagallery view=category|categoryid=154|limitstart=0|limitcount=0}