Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Listopad 2021

1. NCK CENRTUM ŚW. JANA

POMORSKIE ZADUSZKI ARTYSTYCZNE

1 LISTOPADA GODZ.18 WSTĘP WOLNY

Tradycyjnie, jak co roku, w Dzień Wszystkich Świętych, zapraszamy na chwilę wspomnień i zadumy podczas XX. Pomorskich Zaduszek Artystycznych. Jest to koncert oraz widowisko multimedialne, podczas którego wspominani są ludzie kultury regionu, którzy odeszli w końcu poprzedniego i danym roku.

Epitafia napisał: Andrzej Mestwin Fac

Czytanie epitafiów i prowadzenie: Mirosław Baka
Oprawa muzyczna: Tomasz Olszewski (gitara i śpiew), Maja Miró-Wiśniewska (flety historyczne), Nikola Freda (wiolonczela) i Aleksander Gaik ( akordeon).

Wizualizacje: Marek Zygmunt

A wspominać będziemy:

Krystynę Suchecką, pianistkę, pedagog, profesor. Zmarła 16 października 2020. Urodzona w Grudziądzu. Studia pianistyczne ukończyła w Sopocie. Przez wiele lat była związana z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku jako pedagog i akompaniator.

Jako kameralistka wielokrotnie występowała z takim skrzypkami jak Konstanty Andrzej Kulka i Edward Zienkowski, a także z wiolonczelistami: Kazimierzem Wiłkomirskim i Romanem Sucheckim.

2. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

3. KONCERT NADZWYCZAJNY “MUSICA NOS UNIT”

7 LISTOPADA GODZ.17 WSTĘP WOLNY

Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki powstało 25 lat temu (5 października 1996 roku) z inicjatywy najważniejszych postaci ówczesnego życia muzycznego Gdańska, między innymi profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Siedzibą Stowarzyszenia stał się Ratusz Staromiejski.  Pierwszym, wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia była prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, której aktywna działalność została dostrzeżona i doceniona „Medalem księcia Mściwoja” przyznanym w 2004 roku przez Radę Miasta Gdańska. Dzieło rozpoczęte przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń kontynuowali kolejno: Paweł Rydel i Alicja Wieczorek. Cykliczna działalność koncertowa i coroczne międzynarodowe  festiwale skupiały najważniejsze postaci świata muzycznego.  Zgodnie z ideą Stowarzyszenia i hasłem festiwalu „MUSICA NOS UNIT”, muzyka łączyła wykonawców różnych generacji, w tym pokolenie młodych gdańskich adeptów sztuki z wybitnymi artystami. Stowarzyszenie promowało różnorodność stylistyczną, włączając w program koncertów muzykę różnych epok i stylistyk, w tym najnowszą.

Koncert Nadzwyczajny nawiązuje do tej idei. Kreacje artystyczne zaprezentują zarówno uznani muzycy jak i młodzi muzycy, którzy stoją u progu swej muzycznej drogi.

W programie koncertu nie zabraknie dzieł znanych,  jak i tych, które wchodzą dopiero do kanonu muzyki XXI wieku.

4. PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA GODZ.10,00-10,30 WSTĘP WOLNY

Spotkamy się 11 listopada na ulicach naszego miasta, chociaż niestety (to troszkę gorsza wiadomość) musimy przeprowadzić Paradę w nieco inny sposób. Przepisy sanitarne obowiązujące w tej chwili, nie pozwalają na organizację tak dużego zgromadzenia i nie spodziewamy się, że będą złagodzone. Dlatego też chcemy zorganizować tegoroczne Święto Niepodległości w formie bardziej rozproszonej, umożliwiającej zachowanie dystansu ale jednak pozwalające na spotkanie dawno niewidzianych osób.

Planujemy więc, że pomiędzy godziną 10 a 13 odbędzie się na terenie śródmieścia Gdańska cały szereg rozproszonych, ciekawych wydarzeń, takich jak:

• uroczyste wciągnięcie Flagi na maszt na Górze Gradowej;
• indywidualne składanie kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości (pomnik Jana III Sobieskiego, Pomnik Poległych Stoczniowców, Pomnik Dariusza Kobzdeja itp.);
• koncerty grup muzycznych, chórów i orkiestr w różnych punktach Gdańska;
• pokazy grup rekonstrukcyjnych, w formie swobodnych przemarszów ulicami miasta;

pokazy pojazdów, na Targu Węglowym;

• gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem, adresowana do grup oraz uczestników indywidualnych;
• spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;
• oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
• o godzinie 12.00 wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego pod Dworem Artusa oraz we wszystkich tych punktach, w których będą znajdować się grupy muzyczne.

5. AMBEREXPO

GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI

19-21 LISTOPADA WSTĘP WOLNY

Poprzednie dwie edycje udowodniły, że zainteresowanie literaturą w naszym mieście jest ogromne, a targi książki stanowią doskonałe uzupełnienie dla pozostałych wydarzeń literackich organizowanych w Trójmieście.

B.A.Ł.K.A.N.Y
Gościem Honorowym Gdańskich Targów Książki w 2020 r. będą BAŁKANY. Po północnoeuropejskiej, islandzkiej edycji zeszłorocznych targów przyszła kolej na słowiańskie południe. Znad Morza Grenlandzkiego przeniesiemy się zatem nad ciepły Adriatyk, a naszymi gośćmi będą autorzy i autorki m. in. z Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Region wieloetniczny, wielokulturowy i wielojęzyczny, pełen sprzeczności, wręcz oksymoroniczny, którego literatura staje się emisariuszem poglądów i idei jego mieszkańców, buduje mosty, znosi granice, rodzi się ponad konfliktami.
SZCZEGÓŁY I PROGRAM SPOTKAŃ NA: GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI

6. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

Koncert i gala wręczenia nagród i dyplomów Prezydenta Miasta Gdańska dla laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis

20 LISTOPADA GODZ.12 WSTĘP WOLNY

Projekt organizacji Konkursu Skrzypcowego jest realizowany co dwa lata od 1994 roku, po raz czternasty w roku 2021 i cieszy się dużym zainteresowaniem młodych skrzypków z całej Polski.

Konkurs, któremu od samego początku patronuje Prezydent Miasta Gdańska, uzyskał wysoką rangę w Polsce i stał się niezbędnym doświadczeniem dla muzycznej młodzieży, jako cenny start do dalszej kariery artystycznej. Wielu laureatów Konkursu, a było ich dotąd ponad 170, potwierdziło swoją klasę, zdobywając czołowe miejsca na późniejszych konkursach w kraju i zagranicą, takich jak Międzynarodowy Konkurs im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Stała współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem a Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku, Gnilna 3 przynosi ogromne dobro dla rozwoju działań kulturalno-edukacyjnych środowiska gdańskiego.

Opracowała : Alina Pela