Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Październik 2022

1.  SPOTKANIE AUTORSKIE WOKÓŁ KSIĄŻKI D. GWIZDALANKI

„UWODZICIEL RZECZ O KAROLU SZYMANOWSKIM”

 OPERA BAŁTYCKA/ FOYER OPERY

02-10-2022 GODZ.15.30        WSTĘP WOLNY

Spotkanie z autorką książki i jej mężem, cenionym kompozytorem Krzysztofem Meyerem, odbędzie się w foyer Opery Bałtyckiej w niedzielę, 2 października, o godz. 15.30. Spotkanie poprowadzi dziennikarka radiowej "Trójki" Barbara Marcinik.

Książkę o Szymanowskim, wydaną w 2021 roku przez PWM, będzie można kupić w operowym sklepiku w foyer.
Współpraca przy wydarzeniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Autor zdjęcia Danuty Gwizdalanki: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, fot. Bartek Barczyk

2.   OBROŃCY POCZTY  -  POKAZ FILMU

„WINDA” GDAŃSK UL. RACŁAWICKA 17/ WEJŚCIE OD UL. KLONOWICZA

05-10-2022 GODZ.18          WSTĘP WOLNY

Fundacja Generator Kultury, Artluuk Films oraz Winda GAK zapraszają na bezpłatny pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem.

1 września 1939 roku: kilkudziesięciu pocztowców broni gmachu Poczty Polskiej - skrawka polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Emocjonujący dokumentalno-animowany film, w unikatowy sposób przedstawia historię i losy Obrońców Poczty. Są w nim archiwalne wywiady z czwórką pocztowców, którym udało się przeżyć, kroniki niemieckie, zdjęcia ożywione techniką 3D, wywiady z dziećmi pocztowców oraz współczesne animacje.

W dobie powszechności przekazu multimedialnego, właśnie film stanowi dziedzinę sztuki, która sprawia, że widzowie są skłonni do dyskusji, przemyśleń i poszerzania swojej wiedzy. Stworzony w nowoczesnej i przystępnej formie film ''Obrońcy Poczty'' stanowi doskonałą lekcję kultury, historii i patriotyzmu w kinie.

3.  JESIEŃ U UPHAGENA AMERICAN CLASSIC

DOM SĄSIEDZKI GDAŃSK UL. GRUNWALDZKA 5

10-10-2022 GODZ.18          WSTĘP WOLNY

 Jesień u Uphagena to cykl jesiennych koncertów muzyki klasycznej i musicalowej z odrobiną jazzu. Jest to kontynuacja Muzyki u Uphagena- koncertów organizowanych w Pałacu Uphagena przez Fundację Hanseatica.

American Classic to koncert muzyki kompozytorów amerykańskich w znakomitym wykonaniu gdańskich artystów. W programie znakomite pieśni kompozytorów amerykańskich, do najlepszych fragmentów poezji angielskojęzycznej. Wybór repertuaru został dokonany w oparciu o teksty, oraz tak aby ukazać bogactwo muzyki amerykańskiej od tradycyjnych pieśni ludowych, aż po perły dwudziestowiecznej liryki wokalnej. Koncert będzie okazją do zagłębienia się w świat sztuki nie tak często wykonywanej na polskich scenach.

W programie utwory m.in.: S. Barber'a, A. Copland'a, C. Ives'a i S. Foster'a.

4. PREMIERA FILMU „PAN HANOI” I SPOTKANIE Z BOHATEREM I TWÓRCAMI FILMU.

ECS         GDAŃSK  PLAC SOLIDARNOŚCI 1

13-10-2022 GODZ.17          WSTĘP WOLNY

 Premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego osadzonego w Gdańsku Wrzeszczu, którego wraz z reżyserem Wojtkiem Godkiem jestem autorem. Film opowiada o wietnamskim imigrancie, który prowadzi swój malutki bar na rynku we Wrzeszczu. W ramach premiery odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterem filmu.

Skąd pomysł na film?
Bar Hanoi stanowi część wrzeszczańskiego krajobrazu od lat jednak do nakręcenia dokumentu autorów zainspirowała akcja pomocy panu Chinhowi zorganizowana przez facebookową grupę Gdzie Zjeść w Trójmieście.
Dlaczego warto obejrzeć?
PAN HANOI to dokument krótkometrażowy napakowany wręcz ciekawymi informacjami. Dowiemy się jak wyglądała Wojna wietnamska z perspektywy mieszkańca Północnego Wietnamu - wpierw ucznia i studenta, potem żołnierza. Zobaczymy zdjęcia z Gdańska z przełomu wieków, usłyszymy wzruszającą historię człowieka, który stawił czoła niepełnosprawności.

5.   ORGANY PLUS+2022  JESIEŃ / BRAHMS

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BOSKO GDAŃSK UL GOŚCINNA15

14 -10-2022 GODZ. 17,30        WSTĘP WOLNY

Drugi weekend festiwalowy rozpoczniemy w piątek 14 października o godz. 19:30 w salezjańskim kościele św. Jana Bosko programem przepełnionym kompozycjami autorów romantycznych z Czech i Niemiec. Koncert zatytułowany +Brahms to kolekcja organowych preludiów chorałowych Johannesa Brahmsa oraz pieśni biblijnych Antonina Dvoraka. Nie bez powodu też "Łabędzi śpiew" stanowi podtytuł owego koncertu, nawiązując do faktu, iż obie kompozycje należały do jednych z ostatnich, jakie ci artyści napisali. Andreas Liebig - organista słynnej gotyckiej katedry Münster w Bazylei oraz profesor Akademii Muzycznej w Innsbrucku wystąpi w duecie ze szwajcarską sopranistką Gudrun Sidonie Otto oferując nam pełnię muzycznych uniesień - wszystko to w 125. rocznicę śmierci niemieckiego romantyka. To muzyczne przedsięwzięcie realizowane jest dzięki wsparciu Ambasady Szwajcarii w Polsce.

6.  WYKŁADY POŚWIĘCONE HISTORII GDAŃSKICH DZIELNIC

 RATUSZ ORUŃSKI UL GOŚCINNA 1

25-10-2022 GODZ. 17            WSTĘP WOLNY

 Życie zakonne u wrót protestanckiego Gdańska: jezuici i bonifratrzy w Starych Szkotach, misjonarze w Świętym Wojciechu

Stare Szkoty, Chmielniki, Święty Wojciech – osady współtworzące szeroko pojęty zespół miejski Gdańska, od średniowiecza stanowiły posiadłość biskupów kujawsko-pomorskich. W XVI stuleciu Gdańsk na skutek zwycięskiej reformacji stał się bastionem protestantyzmu, nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Rzeczypospolitej. Biskupie posiadłości stały się odtąd nie tylko miejscem ekonomicznej konkurencji dla bogatego miasta, ale i cennym zapleczem dla przeżywającej regres w murach Gdańska struktury katolickiego Kościoła. Ulokowano tu szereg instytucji, dla których nie było miejsca w protestanckim ośrodku. Rozwinęły działalność zwłaszcza katolickie zakony nowego typu – jezuici, bonifratrzy, misjonarze św. Wincentego a Paulo. Przez kilka stuleci usiłowały oddziaływać na protestanckie środowisko Gdańska generując konflikty, wyznaniowe problemy, ale też wzbogacając kulturę, naukę i sztukę. Wykład prof. Sławomira Kościelaka przedstawia formy, efekty i bilans tych zmagań, ale i wymuszonej realiami epoki międzywyznaniowej koegzystencji.

OPRACOWAŁA:    ALINA  LEWICK