Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

„Ogórkiem" na Westerplatte

16 października 2016r.  byliśmy na wycieczce autokarowej na trasie Gdańsk-Westerplatte. Wycieczka została zorganizowana  przez PTTK Oddział Gdański, Gdańską Organizację Turystyczną oraz Urząd Miejski. Wyjechaliśmy o godz. 14.00 z Targu Rybnego, miejsca położonego w pobliżu Baszty Łabędź na Długim Pobrzeżu. Tu ciekawa informacja. Na Westerplatte jechaliśmy zabytkowym autobusem Jelcz 043 czyli popularnym "OGÓRKIEM".

                                    Kilka słów o polskim Jelczu 043.

To był  polski autobus międzymiastowy, produkowany przez 27 lat ,  w latach 1959-1986 przez firmę Jelcz, w Jelczu. Budowa Jelcza była oparta na licencji czechosłowackiego autobusu Škoda 706 RTO.  Z uwagi na  owalną budowę karoserii autobus  nazwano "Ogórkiem". Do Trójmiasta pierwsze ogórki przyjechały w 1960 r. Autobus od początku był związany ze Stocznią  Gdańską wtedy im. Lenina. Od 1962 roku pełnił tam rolę pojazdu pracowniczego. Artysta, profesor Grzegorz Klaman  stworzył "Subiektywną Linię Autobusową " i do ubiegłego sezonu można było podróżować z przewodnikiem   i"OGÓRKIEM" po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Z uwagi na brak dotacji ze strony miasta "OGÓREK" w tym sezonie zniknął z panoramy stoczni.  W Gdańsku mamy pięknie odrestaurowanego Jelcza 043, wyprodukowanego w latach 80.,  a do tego przyczepę PO-1, pieszczotliwie nazywaną "korniszonkiem".  Będą się one  pojawiać się na ulicach Gdańska podczas specjalnych przejazdów lub na liniach turystycznych.

Wracając do wycieczki:przejeżdżaliśmy przez miasto a  "Ogórek" zwracał uwagę przechodniów i turystów, którzy przystawali, niedowierzali ale  uśmiechali się i nam sympatycznie machali rękoma. Trasa była bardzo interesująca. Przewodnikiem po trasie i na Westerpaltte był Prezes Zarządu PTTK Pan Stanisław Sikora. Nasza trasa wiodła od  Długiego Pobrzeża dalej  poprzez Wały Jagiellońskie, ul. Jana z Kolna mijaliśmy " Pomnik Trzech Krzyży", ECS, Historyczna Bramę nr 2,  ulicą  Marynarki Polskiej- przejazdem pod tunelem dojechaliśmy na Westerplatte. Spacerem i ciekawą narracją  przewodnika obejrzeliśmy cmentarzyk,  pozostałości po Wartowniach, koszarach. Podeszliśmy pod pomnik Obrońców Wybrzeża, dalej do symbolicznej brzozy i wracaliśmy "Ogórkiem"  mijając Twierdzę Wisłoujście, ul. Ku Ujściu przez most wantowy  do Gdańska. Cena biletu wynosiła 5,00 zł.

Proszę spojrzeć na kilka fotografii Ogórka i korniszonka.

                                                                           Dziękuje za uwagę .
Opracowała kol. Krystyna Maćkowska