Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Styczeń 2023

1. RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

DO 8 STYCZNIA BILET ULGOWY 12,00ZŁ

WYSTAWA LEM. KOSMOS. BIŻUTERIA

Prace ponad 100 artystów z całego Świata można zobaczyć do 8 stycznia 2022 roku w Ratuszu Głównego Miasta. Nieszablonowa biżuteria, filmy i przedmioty użytkowe powstały z inspiracji twórczością Stanisława Lema oraz eksploracją kosmosu. Wystawie będą towarzyszyć nieodpłatne oprowadzania po wystawie. Twórczość Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, wpisuje się do kanonu literatury światowej, a jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Przeżywa ona ostatnio renesans w dużej mierze wywołany zeszłorocznymi obchodami setnej rocznicy urodzin autora.
Prace przybierają niezwykle zróżnicowane formy, począwszy od portretu Stanisława Lema wykonanego ze starego gumowego obcasa po magiczno magnetyczne czarne kule, połączone z projekcją wideo kosmicznej eksplozji, replikę zegarka pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina i w końcu stację kosmiczną, którą można zwiedzić po założeniu okularów VR.

2. PAŁAC OPATÓW

5-28 STYCZNIA GODZ. 12-14 BILETY ULGOWE 1,00-10,00 ZŁ

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE

FANGOR. POZA OBRAZ”

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie w dniu 5, 12, 19, 21, 26, 28 stycznia 2023 r. w godz. 12.00-14.00 przez Wojciecha Zmorzyńskiego po wystawie Fangor. Poza obraz w Oddziale Sztuki Nowoczesnej - oliwskim Pałacu Opatów.

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch dekad doczekał się w Polsce kilku wystaw o charakterze dużych retrospektyw.

Najlepiej znany publiczności tzw. okres abstrakcyjny w rozwoju twórczym artysty, może okazać się w tym świetle czymś o wiele więcej niż niezwykle udanym intelektualno-malarskim eksperymentem, który przyniósł mu światową sławę. Może np. ujawnić swoje ukryte związki z zainteresowaniami astronomicznymi lub też objawić się nam jako swoista odwilżowa reakcja na walec historii czy forma ucieczki niemalże zbieżna w czasie z emigracją. Najbardziej znane szerszemu gronu odbiorców abstrakcje z lat 60. zaczną więc tracić swoją formalistyczną niewinność. Na wystawie dzięki współpracy z Fundacją Promocji Twórczości Wojciecha Fangora znajdą się też dzieła mało znane lub wręcz nigdy nie pokazywane, a mające znaczenie dla pełniejszego zrozumienia jego twórczości.
Na ekspozycji zaprezentujemy ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora.

3.OBLACKIE CENTRUM EDUKACJI I KULTURY

ul. ELŻBIETAŃSKA 9/10

6 STYCZNIA GODZ. 19,15 WSTĘP WOLNY

ORKIESTRA SYMFONICZNA – KONCERT KOLĘD

Koncert Kolęd w wykonaniu Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Anety Pawlik-Figiel oraz Ludmiły Kaczan.

4.STACJA FOOD HALL UL. KILIŃSKIEGO 4

13 STYCZNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

ALTER MAANAM

Alter Maanamto największe przeboje zespołu MAANAM w niecodziennych, świeżych, często zaskakujących aranżacjach. Julita Zielińska z zespołem prezentują znane od lat utwory we własnej interpretacji, przepuszczone przez pryzmat wielu gatunków. To rockowe granie przeplatane jazzem, soulem, alternatywą, RnB. Koncert to wędrówka od lat 80tych do czasów współczesnych dzięki niezapomnianym tekstom Kory i wspaniałej muzyce Marka Jackowskiego w wykonaniu wybitnych muzyków.

5. MUZEUM POCZTY GDAŃSKIEJ

DO 31 MAJA 2023R. BILET ULGOWY 5,00 ZŁ

Wystawa "Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku"

W 100. rocznicę założenia Klubu Sportowego Gedania w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku otworzono wystawę "Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku". W uroczystym wernisażu wzięli udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Krzysztof Sznura, wiceprezes kontynuatora tradycji klubu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, czyli GKS Gedania 1922, a także członkowie Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Wystawę będzie można zobaczyć co najmniej do końca maja 2023 roku.

Wernisaż wystawy był jednym z dwóch punktów kulminacyjnych obchodów jubileuszu Klubu Sportowego Gedania, który przed wojną zrzeszał około 550 osób, głównie Polaków, a do połowy lat 30. XX wieku także gdańskich Żydów i Niemców. W wielosekcyjnym klubie trenowali mężczyźni i kobiety odnosząc liczne sukcesy. Jednym z najbardziej znanych osób jest bokser Zygmunt Chychła - zdobywca pierwszego po II wojnie światowej złotego olimpijskiego medalu dla Polski. Z Gedanią związani byli także gdański pisarz Brunon Zwarra, Brunon Mionskowski, Hildegarda Bigocka czy Wiktor Bellwon. Wielu z nich upamiętniono w ramach projektu Ludzie Gedanii.

6. RATUSZ STAROMIEJSKI

14 STYCZNIA - 06 MARCA 2023 WSTĘP WOLNY

GODZ. 17 WERNISAŻ I SPOTKANIE Z AUTOREM

MIŚ USZATEK. Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego

7.RATUSZ STAROMIEJSKI

18 STYCZNIA. GODZ 17.30 WSTĘP WOLNY

Zamki Pomorza Gdańskiego. Malbork - wykłady prof. Andrzeja Januszajtisa

Zapraszamy na spotkanie na żywo z prof. Andrzejem Januszajtisem!

Zamek w Malborku zaczęto wznosić w XIII w. Następnie  rozbudowywany, należy dzisiaj do największych klejnotów światowej architektury. Wzniesiony w czasach Krzyżackich, przeszedł w 1457 r. w ręce polskie. W efekcie był dłużej w rękach polskich niż krzyżackich. Niektóre technologiczne rozwiązania, np. w Pałacu Wielkiego Mistrza, były pionierskie w skali światowej. Kompleks zamkowy wielokrotnie ulegał zniszczeniom, największym w czasie II Wojny Światowej. Staranna odbudowa przywróciła mu świetność. Podczas wykładu usłyszymy wiele ciekawostek, jedna z nich mówi o tym, że to właśnie w Zamku Malborskim ukryto Bursztynową Komnatę...

8. RATUSZ STAROMIEJSKI

26 STYCZNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY

KURPIŃSKI kontra BELLINI– KONCERT

Kurpiński kontra Bellini to koncert zestawiający ze sobą twórczość dwóch znakomitych kompozytorów z Polski i Włoch. Dzięki zaprezentowaniu szerokiego wachlarza twórczości podczas jednego wydarzenia wydarzenie będzie okazją do przekonania się, jakie są różnice w stylistykach, podejściu do tematów oper, ale też w czym jest podobna twórczość odległych o tysiące kilometrów kompozytorów. Bogatego słowo wstępne do każdego utworu zapewni prof. Jadwiga Rappé.

Wykonawcy:

Nikolina Gąsior – sopran

Sylwia Jędrzejewska – sopran

Beata Kałudow – sopran

Małgorzata Priebe – sopran

Weronika Pacholska-Bożejewicz – mezzosopran

Aleksander Kopecki – baryton

Aleksandra Mozgiel – fortepian

Jadwiga Rappé – scenariusz, przygotowanie solistów, prowadzenie koncertu

OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA