Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 07.10.2019 r.

Prezes Koła, Kol. Genowefa Franczak otworzyła spotkanie, serdecznie witając zaproszonego Gościa, Prezesa Fundacji European Foresight Institute - Pana Tomasza Drozdowskiego oraz zebranych członków i sympatyków Koła Grodzkiego.

1. Prezes Fundacji European Foresight Institute - Pan Tomasz Drozdowski  przedstawił nam misję fundacji - „ Działamy na rzecz lepszego dzisiaj i jeszcze lepszego jutra”. Stwierdził że jednocześnie sąi Fundacją i Instytutem oraz think-tankiem. Data utworzenia działalności 22-02-2016 r. Członkowie fundacji rozpoznają przeszłość, poprawiają teraźniejszość i modelują przyszłość. Promują gospodarkę poprzez kulturę, szukają nowych modeli biznesowych. Są organizacją non-profit. Efektem ich działalności są: opracowania, diagnozy, strategie, koncerty, eventy, kongresy, moderacje. Wcześniejsze działania to: imprezy turystyczne "Kajakiem po Motławie” projekt zrealizowany dzięki LCD Trzy Krajobrazy, następnie "Szczyt Klimatyczny Żuław”. Wykazali wielkie zaangażowanie w organizację "Pierwszego Cyfrowego Dnia Seniora". Projekt jako instrument integracji wewnątrz i zewnątrz pokoleniowej, nazwany jest przez Fundację „Juniorzy dla Seniorów”. Plakaty zachęcały : przyjdź i poznaj swój własny telefon, poznaj narzędzia do zabawy i do pracy, do komunikacji i wiele innych przydatnych informacji w życiu codziennym. Ćwiczenia i warsztaty, odkrycie mediów społecznościowych you-tube, facebook. Otrzymaliśmy również zaproszenie na spotkania otwarte w Europejskim Centrum Solidarności dotyczące tego tematu. Kilku uczestników spotkania zapisało się na warsztaty odbywające się na Oruni. Kol. Gienia Franczak bardzo serdecznie podziękowała Panu Tomaszowi Drozdowskiemu za wygłoszoną prelekcję.

2. 08 października – wtorek: wycieczka piesza "Żółtym Szlakiem Trójmiejskim"- Kol. Jan   Lewicki zaproponował przełożenie wycieczki na inny bardziej dogodny termin ze względu na nie-sprzyjające warunki pogodowe.

3. 10 października – czwartek: "Pożegnanie lata z ogniskiem w Gołębiewie" – organizator spotkania - Kol. Piotr Skowroński. Po wnikliwej analizie finansowej Koła, Zarząd podjął decyzję o sfinansowaniu wydarzenia. Określono miejsce i godzinę spotkania. Przedstawiono plan spotkania Ilość   osób chętnych :26

4. 14 października – poniedziałek: "MK Bowling". Turniej o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego"

- Kol. Marianna Siarnowska zaprosiła osoby chętne do dalszej, wspólnej rywalizacji, zebrała opłaty od 11 osób. Spotkanie o godz.15 w Klubie „Soprano” na Zaspie.

5. 16 października - środa: wycieczkapiesza Zdobywamy Odznakę "Miłośnika Gdańska"-

Organizator wycieczki : Kol. Genowefa Franczak z narracją przewodnicką. Kol. Janek Lewicki omówił regulamin, m.in. wymienił liczbę obiektów, które należy odwiedzić, przy zdobywaniu odznaki.

6. 22 października – wtorek: wycieczka krajoznawcza,- Kol. Sławomir Flis zaprosił do uczestnictwa   w wycieczce pieszej do Dębu Dewajtis. Informacja o miejscu spotkania, trasie w osobnym mailu.

7.   23/24/25 październik wycieczka do Warszawy organizator wycieczki kol. Krzysztof Nadolski, poinformował, że ze względu na małą ilość uczestników wycieczka zostaje przełożona na bardziej dogodny termin na rok 2020. Propozycja zmiany - zasad wpłat zaliczkowych uczestników wycieczek do przedyskutowania.

8. 30 października - środa: Wycieczka po cennych, historycznych wnętrzach obiektów NBP i BGŻ zlokalizowanych przy ul. Okopowej i W. Bogusławskiego - Kol. Genowefa Franczak zaprosiła osoby chętne do zwiedzenia w/w obiektów. Kilka osób zakwestionowało termin wycieczki ze względu na Dzień Wszystkich Świętych. W związku z powyższym wycieczka odbędzie się w listopadzie br. - data do uzgodnienia z dyrektorami instytucji. Informacje dotyczące daty zostaną podane w mailu.

9. Kol. Ewa Banasiak w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska – Pani A. Dulkiewicz podziękowała wszystkim wolontariuszom biorącym udział w obsłudze 57 Biegu Westerplatte w dniu 14-09-2019.

10.  Kol. Teresa Jurkiewicz przypomniała o kończących się konkursach fotograficznych.

główny całoroczny: luty-październik temat -"Krajobrazy Pomorza"

główny całoroczny: luty-październik temat -" Piękna nasza Polska cała"

sierpień-październik -" Historyczne Bramy Gdańska"

11. Kol. Teresa Jurkiewicz podziękowała Kol. Ewie Banasiak za zaangażowanie i organizację wolontariatu w naszej społeczności Koła Grodzkiego.

12.Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych: wrzesień 2019 - Kol. Alina Pela. Informacja o wydarzeniach kulturalnych została przesłana mailowo w terminie wcześniejszym.

13.Sprawy różne:

Kol. Genowefa Franczak zaprosiła do współpracy wszystkich uczestników spotkania do składania propozycji tematów miesięcznych spotkań Koła Grodzkiego na 2020 rok. Wspomniała iż program powinien być gotowy na 15 stycznia 2020. Serdecznie podziękowała dotychczasowym organizatorom wycieczek.

Propozycja Kol. Janka Lewickiego wycieczki do Łeby w przyszłym roku.

Kol. Krzysztof Nadolski, zaprasza osoby chętne do uczestnictwa przy stole tenisowym na Zaspie. Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Kol. Teresa Jurkiewicz zachęca do udziału w multimedialnych, fotograficznych prezentacjach obiektów i miejsc zabytkowych odwiedzanych przez członków Koła Grodzkiego.

Kol. Gienek Koczara podsumował wycieczki do Sztutowo-Krynica Morska, oraz wyprawę w Bieszczady.

Kol Teresa Jurkiewicz przedstawiła wspaniałą prezentację z wycieczek: Sztutowo/Krynica Morska oraz Bieszczady/Słowacja .

Kol. Ryszard Preiss przekazał serdeczne pozdrowienia od Kol. A. Kuligowskiego.

LICZBA UCZESTNIKÓW ZEBRANIA : 42     OPRACOWAŁA: KOL. A. PELA