Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Marzec 2015 r.

1) Pierwszym punktem zebrania był wykład zorganizowany przez kol. Zbyszka Wójcickiego pt: „ Pomoc  przedmedyczna”.  Wykład  i szkolenie w tym temacie przeprowadził  Pan  Jarosław Wolny -  szef  5 -osobowej ekipy ratowników z Fundacji Ratownictwa  Bezpieczni Nad Wodą Polrescue.

Podstawowym zadaniem osoby udzielającej pomocy poszkodowanemu  w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia  jest:  1) utrzymanie go  przy życiu i wykonanie czynności mających na celu zapobieżenie powikłaniom w czasie dalszego leczenia, 2)  wezwanie karetki  i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Świadek zdarzenia udziela tylko niezbędnej pomocy i musi  pamiętać, że gdy pogarszają się warunki bezpieczeństwa, osoba udzielająca pomocy ( ratownik) ma obowiązek ratować najpierw siebie a dopiero potem poszkodowanego.

 Przed  przystąpieniem do udzielenia  pierwszej  pomocy należy ocenić  stan poszkodowanego :   stojąc  od strony nóg -  sprawdzić  czy  jest przytomny,  zadając kilkakrotnie  pytanie  –  „ Czy pan mnie słyszy?). W trakcie czynności ratowniczych należy wskazać osobę odpowiedzialną za wezwanie karetki pogotowia ratunkowego. Należy natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na nr  999  lub  112    z informacją o stanie poszkodowanego.

Żeby sprawdzić czy poszkodowany oddycha, należy przybliżyć policzek i ucho do nosa i ust poszkodowanego  a dłoń położyć na przeponie. Prawidłowy oddech to min. 2  oddechy w ciągu 10 sek. Gdy poszkodowany  oddycha, - należy zapewnić   komfort cieplny. Jeżeli  w czasie 10 sek. nie słyszymy oddechu  i nie jest zachowane krążenie, -   należy udrożnić  w razie potrzeby drogi oddechowe i  rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie:  - 30 ucisków klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.  Prowadzić  tak do momentu przywrócenia krążenia i oddechu lub przybycia lekarza. Jeżeli poszkodowany nie oddycha i jest zachowane krążenie to  trzeba udrożnić ( w razie potrzeby) drogi oddechowe i wykonać  sztuczne oddychanie.

Ratownik, po dokładnym omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy,  przeszedł do części praktycznej. Zademonstrował na manekinie sztuczne oddychanie i masaż serca,  stosując rękoczyn czoło –żuchwa (odciągnął głowę do tyłu, drugą rękę położył na czole a kciuk i palec wskazujący tej ręki zaciskają nozdrza). Następnie  przy pomocy swojej ekipy ratunkowej pokazał nam jak wykonać zmianę pozycji ciała z klasycznej na pozycję boczną ustaloną – bezpieczną  czyli ułożenie na boku . Ta pozycja umożliwia bezpieczne odzyskanie przytomności  osobie nieprzytomnej posiadającej oddech i inne funkcje życiowe. Zmniejsza ryzyko zadławienia i uniemożliwia zapadanie się języka na tylną ścianę gardła. Umożliwia odpływ śliny i wymiocin na zewnątrz.

Członkowie Koła Grodzkiego chętnie ćwiczyli  udzielanie pierwszej pomocy pod okiem ratowników . 

WYPOSAŻENIE APTECZKI

Rękawiczki jednorazowe, maseczki,  okulary ochronne, nożyczki ratownicze, szyna Kramera, bandaże nieelastyczne szerokie, większe kompresy domowe, 1 m2 gazy, plaster z opatrunkiem z metra,  przylepiec do zamocowania plastrów, WD -40, srebrna taśma do przytrzymania opatrunku zamiast plastra, folia stretch   przemysłowa ( do ran kłutych), ampułki z fizjologicznym roztworem soli, d-pantenol,  środek dezynfekcyjny np. octenisept, koc termiczny – folia życia do zabezpieczenia komfortu termicznego, ogrzewacze termiczne, latarki.

Następnie ratownik udzielił odpowiedzi na pytanie słuchaczki jak usunąć połknięte ciało obce, które utkwiło w tchawicy .

Najczęściej  odruch kaszlu pomaga wypchnąć obce ciało. Jeżeli ta metoda nie pomoże, ratownik zademonstrował  w jaki sposób osoba dławiąca się może sama spowodować wypchnięcie ciała obcego z tchawicy   -  należy oprzeć brzuch o oparcie krzesła i wykonać ruch  popychający ciało  z całej siły do przodu.

Jeżeli  przy zdarzeniu  jest obecna druga osoba to staje ona  z tyłu, obejmując dławiącego się w ten sposób aby  w pasie dłonie zetknęły się na brzuchu powyżej pępka. Nagłym ruchem przyciska go mocno do siebie.

Prowadzący szkolenie wraz z zespołem ratowników nagrodzeni   zostali  za profesjonalność  i ciekawy sposób przeprowadzenia szkolenia  wielokrotnymi, gromkimi brawami. Prezes Koła Grodzkiego Gienia Franczak   w podziękowaniu wręczyła dla całego zespołu książki pt: ”Gdańsk według Lecha Wałęsy”  z autografem  byłego prezydenta.

2)  Kol. Sławek Flis podał nam godziny częściowego  zaćmienia słońca w dniu 20.03.br. Zaćmienie będzie najlepiej widoczne w Gdańsku  od  godz.9. 45 do 10.55. Jeśli pogoda dopisze i nie będzie chmur, to zjawisko powinniśmy oglądać bez problemu. Patrzenie na Słońce gołym okiem grozi poważnymi  konsekwencjami  dla naszych oczu. Sławek zaproponował płytkę spawalniczą, przez którą możemy patrzeć na słońce w czasie zaciemnienia a dr inż. Grzegorz Szychliński  z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska potwierdził powyższe i dodał, że  okulary można  zabezpieczyć  folią Badora.( kosztuje grosze )

Kol. Sławek Flis poprosił zebranych o pomoc w odnalezieniu rodziny  Władysława Wylągały i Marii Wylągały z domu Kuczyńska. Chciałby rodzinie przekazać 3 albumy, które trafiły do ś.p. jego syna Staszka Flisa.    

3) Organizatorzy  przekazali krótkie informacje n/t wycieczek Wrocław –Drezno, Kanał Augustowski, Bieszczady.
W spotkaniu wzięło udział 43 członków i sympatyków Koła Grodzkiego. Na tym zebranie zakończono.

Opracowała kol. Majka Ścisk
{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=56,57,79,87,1,30,7,6,13,17,33,34,35,39,45,46,60,63,80,81,84,88,2,3,4,9,10,11,14,15,16,18,19,20,21,22,23,24,25,26,28,27,29,31,32,36,37,38,40,41,42,43,44,47,48,49,50,51,52,53,55,59,61,62,64,65,66,67,68,70,71,72,73,74,75,76,77,78,82,83,85,86}